Classical Japanese grammar

From LingWiki

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
Line 1: Line 1:
==Verbs==
==Verbs==
-
===四段動詞===
+
===Stems===
 +
====四段動詞====
Roughly corresponds with the modern [[Type I verb]].
Roughly corresponds with the modern [[Type I verb]].
Line 23: Line 24:
|}
|}
-
===上一段動詞===
+
====上一段動詞====
{| class="wikitable" {{centertable}}
{| class="wikitable" {{centertable}}
Line 165: Line 166:
|}
|}
-
===上二段動詞===
+
====上二段動詞====
{| class="wikitable" {{centertable}}
{| class="wikitable" {{centertable}}
Line 187: Line 188:
|}
|}
-
===下一段動詞===
+
====下一段動詞====
{| class="wikitable" {{centertable}}
{| class="wikitable" {{centertable}}
Line 217: Line 218:
|}
|}
-
===下二段動詞===
+
====下二段動詞====
Roughly corresponds with the modern [[Type II verb]].
Roughly corresponds with the modern [[Type II verb]].
Line 240: Line 241:
|}
|}
-
===ラ変動詞===
+
====ラ変動詞====
{| class="wikitable" {{centertable}}
{| class="wikitable" {{centertable}}
Line 294: Line 295:
|}
|}
-
===カ変動詞===
+
====カ変動詞====
{| class="wikitable" {{centertable}}
{| class="wikitable" {{centertable}}
|-
|-
Line 315: Line 316:
|}
|}
-
===サ変動詞===
+
====サ変動詞====
{| class="wikitable" {{centertable}}
{| class="wikitable" {{centertable}}
Line 353: Line 354:
|}
|}
-
===ナ変動詞===
+
====ナ変動詞====
{| class="wikitable" {{centertable}}
{| class="wikitable" {{centertable}}
Line 388: Line 389:
| 往ぬれ<br><i>(inure)</i>
| 往ぬれ<br><i>(inure)</i>
| 往ね<br><i>(ine)</i>
| 往ね<br><i>(ine)</i>
 +
|-
 +
|}
 +
 +
===Endings===
 +
 +
====Negative====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Negative
 +
| 〜(ず)<br><i>(-zu)</i>
 +
| 〜ず<br><i>(-zu)</i>
 +
| 〜ず<br><i>(-zu)</i>
 +
| 〜ぬ<br><i>(-nu)</i>
 +
| 〜ね<br><i>(-ne)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Negative
 +
| 〜ざら<br><i>(-zara)</i>
 +
| 〜ざり<br><i>(-zari)</i>
 +
| 〜(ざり)<br><i>(-zari)</i>
 +
| 〜ざる<br><i>(-zaru)</i>
 +
| 〜ざれ<br><i>(-zare)</i>
 +
| 〜ざれ<br><i>(-zare)</i>
 +
|
 +
|-
 +
! Future<br>Negative
 +
|
 +
|
 +
| 〜じ<br><i>(-ji)</i>
 +
| 〜じ<br><i>(-ji)</i>
 +
| 〜(じ)<br><i>(-ji)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Negative<br>Hypothetical
 +
| 〜(まじく)<br><i>(-majiku)</i>
 +
| 〜まじく<br><i>(-majiku)</i>
 +
| 〜まじ<br><i>(-maji)</i>
 +
| 〜まじき<br><i>(-majiki)</i>
 +
| 〜まじかれ<br><i>(-majikare)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Negative<br>Hypothetical
 +
| 〜まじから<br><i>(-majikara)</i>
 +
| 〜まじかり<br><i>(-majikari)</i>
 +
| 〜まじ<br><i>(-maji)</i>
 +
| 〜まじかる<br><i>(-majikaru)</i>
 +
| 〜まじかれ<br><i>(-majikare)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Causative====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Causative
 +
| 〜しめ<br><i>(-shime)</i>
 +
| 〜しめ<br><i>(-shime)</i>
 +
| 〜しむ<br><i>(-shimu)</i>
 +
| 〜しむる<br><i>(-shimuru)</i>
 +
| 〜しむれ<br><i>(-shimure)</i>
 +
| 〜しめ(よ)<br><i>(-shimeyo)</i>
 +
|
 +
|-
 +
! Causative
 +
| 〜せ<br><i>(-se)</i>
 +
| 〜せ<br><i>(-se)</i>
 +
| 〜す<br><i>(-su)</i>
 +
| 〜する<br><i>(-suru)</i>
 +
| 〜すれ<br><i>(-sure)</i>
 +
| 〜せ(よ)<br><i>(-seyo)</i>
 +
|
 +
|-
 +
! Causative
 +
| 〜させ<br><i>(-sase)</i>
 +
| 〜させ<br><i>(-sase)</i>
 +
| 〜さす<br><i>(-sasu)</i>
 +
| 〜さする<br><i>(-sasuru)</i>
 +
| 〜さすれ<br><i>(-sasure)</i>
 +
| 〜させ(よ)<br><i>(-saseyo)</i>
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Passive/Potential====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Passive/<br>Potential
 +
| 〜れ<br><i>(-re)</i>
 +
| 〜れ<br><i>(-re)</i>
 +
| 〜る<br><i>(-ru)</i>
 +
| 〜るる<br><i>(-ruru)</i>
 +
| 〜るれ<br><i>(-rure)</i>
 +
| 〜れ(よ)<br><i>(-reyo)</i>
 +
|
 +
|-
 +
! Passive/<br>Potential
 +
| 〜られ<br><i>(-rare)</i>
 +
| 〜られ<br><i>(-rare)</i>
 +
| 〜らる<br><i>(-raru)</i>
 +
| 〜らるる<br><i>(-raruru)</i>
 +
| 〜らるれ<br><i>(-rarure)</i>
 +
| 〜られ(よ)<br><i>(-rareyo)</i>
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Conjectural====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Conjectural
 +
| 〜(けま)<br><i>(-kema)</i>
 +
|
 +
| 〜けむ<br><i>(-kemu)</i>
 +
| 〜けむ<br><i>(-kemu)</i>
 +
| 〜けめ<br><i>(-keme)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Conjectural
 +
|
 +
|
 +
| 〜らむ<br><i>(-ramu)</i>
 +
| 〜らむ<br><i>(-ramu)</i>
 +
| 〜らめ<br><i>(-rame)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Conjectural
 +
|
 +
|
 +
| 〜らし<br><i>(-rashi)</i>
 +
| 〜らし<br><i>(-rashi)</i>
 +
| 〜らし<br><i>(-rashi)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Future<br>Conjecture
 +
| 〜(ま)<br><i>(-ma)</i>
 +
|
 +
| 〜む<br><i>(-mu)</i>
 +
| 〜む<br><i>(-mu)</i>
 +
| 〜め<br><i>(-me)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Probability====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Obligatory/<br>Probability
 +
| 〜(べく)<br><i>(-beku)</i>
 +
| 〜べく<br><i>(-beku)</i>
 +
| 〜べし<br><i>(-beshi)</i>
 +
| 〜べき<br><i>(-beki)</i>
 +
| 〜べけれ<br><i>(-bekere)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Obligatory/<br>Probability
 +
| 〜べから<br><i>(-bekara)</i>
 +
| 〜べかり<br><i>(-bekari)</i>
 +
| 〜べし<br><i>(-beshi)</i>
 +
| 〜べかる<br><i>(-bekaru)</i>
 +
| 〜べけれ<br><i>(-bekere)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Probability
 +
|
 +
| 〜めり<br><i>(-meri)</i>
 +
| 〜めり<br><i>(-meri)</i>
 +
| 〜める<br><i>(-meru)</i>
 +
| 〜めれ<br><i>(-mere)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Hypothetical====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Hypothetical
 +
| 〜ませ<br><i>(-mase)</i>
 +
|
 +
| 〜まし<br><i>(-mashi)</i>
 +
| 〜まし<br><i>(-mashi)</i>
 +
| 〜ましけ<br><i>(-mashike)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Negative<br>Hypothetical
 +
| 〜(まじく)<br><i>(-majiku)</i>
 +
| 〜まじく<br><i>(-majiku)</i>
 +
| 〜まじ<br><i>(-maji)</i>
 +
| 〜まじき<br><i>(-majiki)</i>
 +
| 〜まじかれ<br><i>(-majikare)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Negative<br>Hypothetical
 +
| 〜まじから<br><i>(-majikara)</i>
 +
| 〜まじかり<br><i>(-majikari)</i>
 +
| 〜まじ<br><i>(-maji)</i>
 +
| 〜まじかる<br><i>(-majikaru)</i>
 +
| 〜まじかれ<br><i>(-majikare)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Perfective====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Perfective
 +
| 〜な<br><i>(-na)</i>
 +
| 〜に<br><i>(-ni)</i>
 +
| 〜ぬ<br><i>(-nu)</i>
 +
| 〜ぬる<br><i>(-nuru)</i>
 +
| 〜ぬれ<br><i>(-nure)</i>
 +
| 〜ね<br><i>(-ne)</i>
 +
|
 +
|-
 +
! Perfective/<br>Assertive
 +
| 〜て<br><i>(-te)</i>
 +
| 〜て<br><i>(-te)</i>
 +
| 〜つ<br><i>(-tsu)</i>
 +
| 〜つる<br><i>(-tsuru)</i>
 +
| 〜つれ<br><i>(-tsure)</i>
 +
| 〜て(よ)<br><i>(-teyo)</i>
 +
|
 +
|-
 +
! Perfective
 +
| 〜たら<br><i>(-tara)</i>
 +
| 〜たり<br><i>(-tari)</i>
 +
| 〜たり<br><i>(-tari)</i>
 +
| 〜たる<br><i>(-taru)</i>
 +
| 〜たれ<br><i>(-tare)</i>
 +
| 〜たれ<br><i>(-tare)</i>
 +
|
 +
|-
 +
! Perfective/<br>Continuative
 +
| 〜ら<br><i>(-ra)</i>
 +
| 〜り<br><i>(-ri)</i>
 +
| 〜り<br><i>(-ri)</i>
 +
| 〜る<br><i>(-ru)</i>
 +
| 〜れ<br><i>(-re)</i>
 +
| 〜れ<br><i>(-re)</i>
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Past====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Past
 +
| 〜(せ)<br><i>(-se)</i>
 +
|
 +
| 〜き<br><i>(-ki)</i>
 +
| 〜し<br><i>(-shi)</i>
 +
| 〜しか<br><i>(-shika)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
! Past<br>(Emotional)
 +
| 〜けら<br><i>(-kera)</i>
 +
|
 +
| 〜けり<br><i>(-keri)</i>
 +
| 〜ける<br><i>(-keru)</i>
 +
| 〜けれ<br><i>(-kere)</i>
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
|}
 +
 +
====Desiderative====
 +
{| class="wikitable" {{centertable}}
 +
|-
 +
! Suffix
 +
! [[未然形]]
 +
! [[連用形]]
 +
! [[終止形]]
 +
! [[連体形]]
 +
! [[已然形]]
 +
! [[命令形]]
 +
! Notes
 +
|-
 +
! Desiderative
 +
| 〜たから<br><i>(-takara)</i>
 +
| 〜たく<br><i>(-taku)</i>
 +
| 〜たし<br><i>(-tashi)</i>
 +
| 〜たき<br><i>(-taki)</i>
 +
| 〜たけれ<br><i>(-takere)</i>
 +
|
 +
|
|-
|-
|}
|}

Revision as of 16:09, 2 November 2008

Contents

Verbs

Stems

四段動詞

Roughly corresponds with the modern Type I verb.

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜あ 〜い 〜う 〜う 〜え 〜え

上一段動詞

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜る
(-ru)
〜る
(-ru)
〜れ
(-re)
〜(よ)
(-yo)
見る
(miru)

(mi)

(mi)
見る
(miru)
見る
(miru)
見れ
(mire)
見よ
(miyo)
着る
(kiru)

(ki)

(ki)
着る
(kiru)
着る
(kiru)
着れ
(kire)
着よ
(kiyo)
似る
(niru)

(ni)

(ni)
似る
(niru)
似る
(niru)
似れ
(nire)
似よ
(niyo)
煮る
(niru)

(ni)

(niru)
煮る
(niru)
煮る
(niru)
煮れ
(nire)
煮よ
(niyo)
干る
(hiru)

(hi)

(hi)
干る
(hiru)
干る
(hiru)
干れ
(hire)
干よ
(hiyo)
嚏る
(hiru)

(hi)

(hi)
嚏る
(hiru)
嚏る
(hiru)
嚏れ
(hire)
嚏よ
(hiyo)
廻る
(miru)

(mi)

(mi)
廻る
(miru)
廻る
(miru)
廻れ
(mire)
廻よ
(miyo)
射る
(iru)

(i)

(i)
射る
(iru)
射る
(iru)
射れ
(ire)
射よ
(ire)
鋳る
(iru)

(i)

(i)
鋳る
(iru)
鋳る
(iru)
鋳れ
(ire)
鋳よ
(iyo)
沃る
(iru)

(i)

(i)
沃る
(iru)
沃る
(iru)
沃れ
(ire)
沃よ
(iyo)
居る
(iru)

(i)

(i)
居る
(iru)
居る
(iru)
居れ
(ire)
居よ
(iyo)
率る
(iru)

(i)

(i)
率る
(iru)
率る
(iru)
率れ
(ire)
率よ
(iyo)
顧みる
(kaerimiru)
顧み
(kaerimi)
顧み
(kaerimi)
顧みる
(kaerimiru)
顧みる
(kaerimiru)
顧みれ
(kaerimire)
顧みよ
(kaerimiyo)
率ゐる
(hikiiru)
率ゐ
(hikii)
率ゐ
(hikii)
率ゐる
(hikiiru)
率ゐる
(hikiiru)
率ゐれ
(hikiire)
率ゐよ
(hikiiyo)
用ゐる
(mochiiru)
用ゐ
(mochii)
用ゐ
(mochii)
用ゐる
(mochiiru)
用ゐる
(mochiiru)
用ゐれ
(mochiire)
用ゐよ
(mochiiyo)

上二段動詞

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜い
(-i)
〜い
(-i)
〜う
(-u)
〜うる
(-uru)
〜うれ
(-ure)
〜(よ)
(-yo)

下一段動詞

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜る
(-ru)
〜れ
(-re)
〜れ
(-re)
〜(よ)
(-yo)
蹴る
(keru)

(ke)

(ke)
蹴る
(keru)
蹴れ
(kere)
蹴れ
(kere)
蹴よ
(keyo)

下二段動詞

Roughly corresponds with the modern Type II verb.

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜え
(-e)
〜え
(-e)
〜う
(-u)
〜うる
(-uru)
〜うれ
(-ure)
〜え
(-e)

ラ変動詞

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜ら
(-ra)
〜り
(-ri)
〜り
(-ri)
〜る
(-ru)
〜れ
(-re)
〜れ
(-re)
有り
(ari)
有ら
(ara)
有り
(ari)
有り
(ari)
有る
(aru)
有れ
(are)
有れ
(are)
居り
(ori)
居ら
(ora)
居り
(ori)
居り
(ori)
居る
(oru)
居れ
(ore)
居れ
(ore)
侍り
(haberi)
侍ら
(habera)
侍り
(haberi)
侍り
(haberi)
侍る
(haberu)
侍れ
(habere)
侍れ
(habere)
いますかり
(imasukari)
いますから
(imasukara)
いますかり
(imasukari)
いますかり
(imasukari)
いますかる
(imasukaru)
いますかれ
(imasukare)
いますかれ
(imasukare)

カ変動詞

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形

(ko)

(ko)

(ki)

(ku)
来る
(kuru)
来れ
(kure)
来れ
(kure)

サ変動詞

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜せ
(-se)
〜し
(-shi)
〜す
(-su)
〜する
(-suru)
〜すれ
(-sure)
〜せ(よ)
(-seyo)

(su)

(se)

(shi)

(su)
する
(suru)
すれ
(sure)
せ(よ)
(seyo)
おはす
(owasu)
おはせ
(owase)
おはし
(owashi)
おはす
(owasu)
おはする
(owasuru)
おはすれ
(owasure)
おはせよ
(owaseyo)

ナ変動詞

Verb 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜な
(-na)
〜に
(-ni)
〜ぬ
(-nu)
〜ぬる
(-nuru)
〜ぬれ
(-nure)
〜ね
(-ne)
死ぬ
(shinu)
死な
(shina)
死に
(shini)
死ぬ
(shinu)
死ぬる
(shinuru)
死ぬれ
(shinure)
死ね
(shine)
往ぬ
(inu)
往な
(ina)
往に
(ini)
往ぬ
(inu)
往ぬる
(inuru)
往ぬれ
(inure)
往ね
(ine)

Endings

Negative

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Negative 〜(ず)
(-zu)
〜ず
(-zu)
〜ず
(-zu)
〜ぬ
(-nu)
〜ね
(-ne)
Negative 〜ざら
(-zara)
〜ざり
(-zari)
〜(ざり)
(-zari)
〜ざる
(-zaru)
〜ざれ
(-zare)
〜ざれ
(-zare)
Future
Negative
〜じ
(-ji)
〜じ
(-ji)
〜(じ)
(-ji)
Negative
Hypothetical
〜(まじく)
(-majiku)
〜まじく
(-majiku)
〜まじ
(-maji)
〜まじき
(-majiki)
〜まじかれ
(-majikare)
Negative
Hypothetical
〜まじから
(-majikara)
〜まじかり
(-majikari)
〜まじ
(-maji)
〜まじかる
(-majikaru)
〜まじかれ
(-majikare)

Causative

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Causative 〜しめ
(-shime)
〜しめ
(-shime)
〜しむ
(-shimu)
〜しむる
(-shimuru)
〜しむれ
(-shimure)
〜しめ(よ)
(-shimeyo)
Causative 〜せ
(-se)
〜せ
(-se)
〜す
(-su)
〜する
(-suru)
〜すれ
(-sure)
〜せ(よ)
(-seyo)
Causative 〜させ
(-sase)
〜させ
(-sase)
〜さす
(-sasu)
〜さする
(-sasuru)
〜さすれ
(-sasure)
〜させ(よ)
(-saseyo)

Passive/Potential

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Passive/
Potential
〜れ
(-re)
〜れ
(-re)
〜る
(-ru)
〜るる
(-ruru)
〜るれ
(-rure)
〜れ(よ)
(-reyo)
Passive/
Potential
〜られ
(-rare)
〜られ
(-rare)
〜らる
(-raru)
〜らるる
(-raruru)
〜らるれ
(-rarure)
〜られ(よ)
(-rareyo)

Conjectural

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Conjectural 〜(けま)
(-kema)
〜けむ
(-kemu)
〜けむ
(-kemu)
〜けめ
(-keme)
Conjectural 〜らむ
(-ramu)
〜らむ
(-ramu)
〜らめ
(-rame)
Conjectural 〜らし
(-rashi)
〜らし
(-rashi)
〜らし
(-rashi)
Future
Conjecture
〜(ま)
(-ma)
〜む
(-mu)
〜む
(-mu)
〜め
(-me)

Probability

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Obligatory/
Probability
〜(べく)
(-beku)
〜べく
(-beku)
〜べし
(-beshi)
〜べき
(-beki)
〜べけれ
(-bekere)
Obligatory/
Probability
〜べから
(-bekara)
〜べかり
(-bekari)
〜べし
(-beshi)
〜べかる
(-bekaru)
〜べけれ
(-bekere)
Probability 〜めり
(-meri)
〜めり
(-meri)
〜める
(-meru)
〜めれ
(-mere)

Hypothetical

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Hypothetical 〜ませ
(-mase)
〜まし
(-mashi)
〜まし
(-mashi)
〜ましけ
(-mashike)
Negative
Hypothetical
〜(まじく)
(-majiku)
〜まじく
(-majiku)
〜まじ
(-maji)
〜まじき
(-majiki)
〜まじかれ
(-majikare)
Negative
Hypothetical
〜まじから
(-majikara)
〜まじかり
(-majikari)
〜まじ
(-maji)
〜まじかる
(-majikaru)
〜まじかれ
(-majikare)

Perfective

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Perfective 〜な
(-na)
〜に
(-ni)
〜ぬ
(-nu)
〜ぬる
(-nuru)
〜ぬれ
(-nure)
〜ね
(-ne)
Perfective/
Assertive
〜て
(-te)
〜て
(-te)
〜つ
(-tsu)
〜つる
(-tsuru)
〜つれ
(-tsure)
〜て(よ)
(-teyo)
Perfective 〜たら
(-tara)
〜たり
(-tari)
〜たり
(-tari)
〜たる
(-taru)
〜たれ
(-tare)
〜たれ
(-tare)
Perfective/
Continuative
〜ら
(-ra)
〜り
(-ri)
〜り
(-ri)
〜る
(-ru)
〜れ
(-re)
〜れ
(-re)

Past

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Past 〜(せ)
(-se)
〜き
(-ki)
〜し
(-shi)
〜しか
(-shika)
Past
(Emotional)
〜けら
(-kera)
〜けり
(-keri)
〜ける
(-keru)
〜けれ
(-kere)

Desiderative

Suffix 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形 Notes
Desiderative 〜たから
(-takara)
〜たく
(-taku)
〜たし
(-tashi)
〜たき
(-taki)
〜たけれ
(-takere)

Adjectives

しく形容詞

Adjective 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜しから、しく
(-shikara, -shiku)
〜しかり、しく
(-shikari, -shiku)
〜し
(-shi)
〜しから、しく
(-shikara, -shiku)
〜しけれ
(-shikere)
〜しかれ
(-shikare)

く形容詞

Adjective 未然形 連用形 終止形 連体形 已然形 命令形
〜から、く
(-kara, -ku)
〜かり、く
(-kari, -ku)
〜し
(-shi)
〜から、く
(-kara, -ku)
〜けれ
(-kere)
〜かれ
(-kare)

Spelling

  • /h/ changes to /w/ in the middle of words, the /w/ later being reduced except in the case of
    • かは -> かわ ()
    • こひ -> こい ()
    • まへ -> まえ ()
    • おほきみ -> おおきみ (大君)
  • あう and あふ become long , except in cases where the verb ends in , in which case the final ふ simply changes to , leaving the rest untouched
    • たう -> とう ()
    • たふ -> とう ()
    • あふ -> あう (会う)
      • In this particular case, the ふ is the ending of the verb, and thus is the only thing that changes
  • The in いう and いふ is pronounced as
  • えう and えふ change into よう
    • けふ -> きょう (今日)
    • てふ -> ちょう ()
  • W is reduced, except in case of わ
    • ゐど -> いど (井戸)
    • すゑ -> すえ ()
    • をとこ -> おとこ ()
  • ぢ and づ changed to じ and ず
    • みぢかい -> みじかい (短い)
    • めづらしい -> めずらしい (珍しい)
Personal tools